Anahtar teslimi inşaat

Anahtar teslimi inşaat yapımında Yutong Blokları bu iş için özel olarak üretilen ve uygulama kolaylığı sağlayan Ytong örgü tutkalı ile örülür.
duvar örümü ne başlamadan önce tutkal hazırlanır doğru bir duvar uygulaması için zemin düzgün ve terazisinde olmalıdır.

Anahtar teslimi inşaat sırasında hazırlık aşaması

Temizlenmiş zemin üzerine çimento ve Kum ile hazırlanmış tesviye harcı serilerek zemin terazi alınır.
Ardından bir köşeden başlanarak yutong bloklar yerleştirilir.
Bu aşamada blokların düşen yüzeylerine Taraklı tutkal malası yardımıyla Ytong örgü tutkalı sürülmelidir.
blokların harçla temas eden yüzeyi hafifçe ısıtılmalıdır, ilk sıra tamamlanıp terazi alındıktan sonra ikinci sırayı örmek için Ytongların üstüne Ytong örgü tutkalı Taraklı tutkal malası ile sürülerek yatay derz oluşturulur.
Ytong örgü tutkalı kullanımında blokların katılmasına gerek yoktur. ders kalınlığı 2 – 3 milimetre olmalı ve ders yüzeyi tamamen kaplanmalıdır.

Anahtar teslimi inşaat işlemleri

Duvar bloğunun düşey yüzeyine Ytong örgü tutkalı sürüldükten sonra yerine yerleştirilir. Yerleştirme işlemi bir seferde yapılmalı, blok yatayda kaldırılmamalı, lastik tokmak yardımıyla hafifçe vurularak teraziye alınmalıdır.
Tutkal birikmesi ve denizlerde boşluk oluşması engellenir, gerekirse mala yardımıyla bloklar düzeltilerek yatay derslerin terazisinde olması sağlanmalıdır.
Her bir sıra tamamlandığında su terazisi yardımıyla duvarın terazide olup olmadığı kontrol edilmelidir.
Bu işlem duvarınızı terazisinde ve Şakülün de tamamlamak için size yardımcı olacaktır.
Tutkal uygulaması taraklı mala kullanılarak yapılmalıdır.
Blokların düşey ve yatay derzlerinde hiçbir boşluk kalmayacak ve derzlerden hiçbir Işık sızıntısı olmayacak şekilde 2-3 milimetre kalınlığında uygulanmalıdır.

Anahtar teslimi inşaat derz uygulaması

Duvar uygulamasının temel kurallarına uygun olarak derz üzerine getirilmemeli, düşey derz yerlerinin bir alttaki bloğun ortasına gelmesine özen gösterilmelidir.
Blokların bindirme payı en az 15 santim olmalıdır, ytong işlenebilir bir duvar malzemesidir. Bloklar kolaylıkla kesilerek daha küçük ölçülerde kullanılabilir, kesme işlemi Ytong testeresi ve gölgesi ile yapılır.
bu sayede küçük parçalarda uygulamada kullanılır Fire azaltılır, duvarın betonarme kolonlar birleşiminde boşluk kalmaması sağlanır.
galvanizli metal, köşebent kullanılarak duvar Taşıyıcı sisteme bağlanır, taşıyıcıya sabitleme işlemi yapılır, Ders üzerine yutong örgü tutkalı sürülerek duvar örümüne devam edilir.
duvarın son sırasıyla döşeme veya Kiriş arasında 1 santim kadar boşluk bırakılmalıdır ve bu boşluk yangına dayanıklı bir dolgu malzemesi ile doldurulmalıdır.
bunun için gerekiyorsa son sıradaki bloklar kesilebilir, duvarın kesişim noktalarını da bloklar birbirine kilit yapılarak örülür.

Anahtar teslimi inşaat tutkal ve buat açılması

blokların birbiriyle temas eden noktalarına Ytong örgü tutkalı sürülmelidir, kapı ve pencere geçişleri ayrıca yapılır.
yerleştirileceği duvarlar eşit yükseklikte olmalıdır, oturma payı en az 15 santim olmalı, her iki tarafa eşit bindirme Payı ile yerleştirilmelidir.
YouTube duvarlara boğaz ve Tesisat kanalı açmak çok kolaydır düşük devirde çalıştırılan bir matkap ucuna takılan uygun boyutlu buat açıcı ile bir kere de işlem tamamlanır.
tesisat kanalı açma işlemi içine yerleştirilecek burnun genişliğinde bir kanal açıcı yardımı ile yapılır televizyon mutfak dolabı kitaplık ve benzeri eşyalar uygun dübelleri duvarları monte edilir.
ve sayısı duvara monte edilecek ağırlığa göre değişiklik gösterir, dübel uygulamalarında gazbeton dübeli kullanılmalıdır.
uygulanacak dübeller ve benzeri dübel firmalarından yapı marketleri ve Nalbur gibi satış noktalarından temin edilebilir.

Anahtar teslimi inşaat iç uygulamalar

duvar üzerine televizyon, mutfak dolabı ve benzeri ağır eşyalar duvara asılacak eşyanın ağırlığını karşılayacak miktar ve ekipte uygun boyutta dübel seçilir.
uygulanacağı duvara matkap yardımıyla dübel yuvası açılır, açılan yuvanın içerisine tamamı duvar içerisinde kalacak şekilde uygulanır.
vida dübel içerisindeki yuvaya yerleştirilir, matkap yardımıyla montaj tamamlanır. duvarlarda yüzeyi düzgün ve düzlem hatası çok az olduğundan fayans ve seramikle duvar üzerine sıva yapılmadan sadece seramik veya fayans yapıştırıcısı sürülerek uygulanabilir.

bunun için önce uygulama yapılacak yüzey temizlenir, Duvara fayans veya Seramik taraklı mala ile sürülür, yapıştırıcı sürülen duvar yüzeyine fayans ve Seramik yer yapıştırılır.
yapıştırma işlemi tamamlandıktan sonra dersler doldurulur.