Dış cephe kaplaması mantolama

Dış cephe kaplaması mantolama yapılırken ülkemizde bölgesel olarak değişir 4 santimlik 2 santimlik 6 santimlik 12 santimlik straforlar kullanılır.
Bunun yanısıra taş yünü straforlar da kullanılabiliyor .Taşyünü genelde yangın riskinin yüksek olduğu yapılarda kullanılıyor.
XPS dediğimiz sert strafor, YPS dediğimiz yumuşak strafor, YPS dediğimiz strafor daha yumuşak hale gelmiş karbonlu strafordur.

Dış cephe kaplaması mantolama ülkemizde nasıl uygulanıyor

ülkemizde en çok kullanılan bu iki cins strafordur. Marmara Bölgesi’nde XPS En az 6 santim, YPS de ise en az 6 santim olması gerekmektedir.
Bunları uygularken yüzeyin temiz ve düzgün olması gerekmekte.
Yüzeyde kabaran sıvalar varsa kesinlikle ama kesinlikle sökmemiz gerekiyor.
Bunun yanı sıra sıvanın daha iyi yapışması için astar uygulamamız gerekiyor, astar uyguladıktan sonra Yapıştırıcıyı uyguluyoruz.
yapıştırıcıdan sonra strafor uyguluyoruz. sert strafor yada karbonlu strafor şeklinde kullanabiliyoruz. Ancak kullanacağımız straforun bölge şartlarına kesinlikle ama kesinlikle uyması gerekiyor.
Uygulamanın üzerine tekrar sıva geliyor. Sıvanın üzerine file,filenin üzerine sıva, astar ve dekoratif sıva geliyor.

Dış cephe kaplaması mantolama da boya uygulaması yapılırmı

sonrasında zevkimize göre boyada yapmamız mümkün.
Ancak bunları uygularken aşamaları atlamamız gerekiyor bu aşamalar çok önemlidir. Uygulamalardan herhangi bir tanesini atladığımızda mantolama yalıtım değerini azaltmış olur.
Mantolamadaki yalıtım değeri kullandığımız tüm malzemelerle ilişkilidir. bu malzemelerden bir tanesini eksik kullandığımızda yalıtım değeri kesinlikle düşer.
fazla kullandığımızda ise malzeme maliyeti yüksek olacaktır.

Dış cephe kaplaması mantolama da kullanılacak malzemeler

Bu nedenle kullanacağımız malzemelerin kesinlikle orantılı olması şart.
bunları kullanırken yangın riskinin yüksek olduğu ve güvenliğinin sağlanması açısından yangın çıkışlarını yanlarında bulunan duvarlarda kesinlikle ama kesinlikle taşyünü kullanılması zorunludur.
ülkemizde sert strafor kullanımı azalmaktadır Avrupa ülkelerinde ise sert strafor kullanımı yasaklanmıştır.

Dış cephe kaplaması mantolama iletişim için 0262 606 07 79

Kocaeli merkezde hizmet ofisi olan uzuner inşaat izmitte mantolama firması olarak bir çok yalıtım ve mantolama işi yapmıştır.
Bunun nedeni donatıların ve betonun hava almamasıdır.
Mantolamada yapılarda %30 a varan enerji tasarrufu sağlamamız mümkün. Isı tasarrufu sağlamamız halinde daha az doğalgaz yakıt masrafı, daha az yakıt masrafı söz konusudur. Mantolamayı yaparken pencere kenarındaki çıkıntıları dikkat edip damlalık dediğimiz malzemeyi kullanmamız gerekiyor.
Bunun yanı sıra subasman seviyesinde de yine aynı şekilde mesafeyi koruyarak yaklaşık 1 metre yukarıdan başlayıp subasman profili dediğimiz profilde kullanmanız şart.
Boyayı seçerken dış cepheye uygun Silikonlu boya seçmemiz gerekmektedir.
Silikonlu boyanın teflon veya silikon oranı sizin ihtiyacınıza göre değişir. ancak bölgemizde en çok kullanılanı silikon esaslı boyadır.
mantolamada kullanılan Malzemelerde sıva, yapıştırıcı, file, sıva astarı ve mineral sıvadan bahsetmiştik.
bunların içeriği ile ilgili bazı detaylar var bu detaylar filenin 75 gramdan 165 grama kadar değişkenlik arz etmesi Bu değişkenlik ile daha iyi tutulmasını sağlıyor 75 gramlık file en alt segment olup 165 gram file, en üst segment tutuculuğu en üst en yüksek olan Filedir. 165 gramlık fileyi kullanmanızı tavsiye ediyoruz.
Bunun yanı sıra kullanacağınız sıvanında gene Elyaf katkılı olması yalıtım değeri olarak biraz daha fazla katkı sağlamaktadır Sıva astarı kullandığımızda da gene sıvanın Sıvanın tutuculuğunu arttırabiliyoruz.
kullanacağımız dekoratif sıvayı yine kendi ihtiyacımıza göre kendi zevkimize göre 0 veya 1 olarak değişik ebatlarda isteyebiliyoruz.Evinize yaptırmış olduğunuz mantolamayı maksimum 4-5 senede ısı tasarrufu etmeniz mümkün.
Konuyla ilgili daha detaylı bilgi almak istiyorsanız uzuner inşaat uzmanlarından yardım isteyebilirsiniz.

[dt_gallery_masonry bwb_columns=”desktop:4|h_tablet:4|v_tablet:4|phone:4″ gap_between_posts=”4px” image_border_radius=”0px” show_zoom=”n” include=”4650,4649,4648,4647,4646,4645,4644,4643,4642,4641,4640″]