Mantolama yalıtım

Binalarda yalıtım konusunda önemli kavram ısıl konfordur.Isıl konfor, bir insanın sağlıklı ve üretken olduğu ısıl parametrelerin sağlanması anlamına gelmektedir.

Binalarda ısıl konfor sağlanmadığı takdirde, tüketilen yakıt binayı ısıtamaz.Yakıt tüketimi artar ve atmosfere ciddi ısı yayılır.Bu da bizim enerji tasarrufu yapmamızı olumsuz yönde etkilemektedir.

Mantolama yalıtım

Günümüzde enerji tasarrufunun en önemli bölümünü ısı enerjisi tasarrufu oluşturmaktadır.Isı enerji tasarrufunu kullanılan yakıtları azaltarak sağlayabiliriz.

Ancak, binalarda doğru uygulanmamış ısı yalıtımı bize yakıtta tasarruf yapma fırsatı vermez.Bu nedenle yalıtım hayatımızda tasarruf açısından ciddi önem taşımaktadır.

Yapılarda ısı yalıtımı; duvar, döşeme, çatı, pencere ve ısı köprüleri gibi elemanlardan ısı geçişlerini yavaşlatmak ve yapının sağlığını korumak amacıyla yapılmaktadır.
Konutlarda en büyük ısı kayıpları; duvar, döşeme, tavan,çatı ve pencerelerde gerçekleşmektedir.Bu alanlarda kullanılan ısı yalıtım malzemeleri kullanılan yerlere göre farklılık göstermektedir.

Mantolama yalıtımda malzeme seçimi

Örneğin, çatı yalıtımında ısıyı iyi tutan taş yünü kullanılırken bu malzemeyi yapısı gereği duvar yalıtımında kullanamayız.Çünkü taş yünü elyaf halinde bir malzemedir ve duvarda sabit bir şekilde duramaz, boya ile temas ettiğinde yumuşama yapabilir.

Bu nedenle hangi malzemenin nerede kullanılacağını çok iyi bilmek gerekmektedir.
Kullanılacak olan Mantolama ısı yalıtım malzemelerinin öncelikli amacı ısı kaybını önlemektir.Lakin bu tür malzemelerin çok yönlü olması ayrı bir avantajdır.

Örneğin ısı yalıtım malzemesinin yangına karşı dayanıklı olması can ve mal kaybını da azaltmaktadır.
Ülkemizde ısı yalıtımı yaygın olarak dış duvardan yapılmaktadır. Dış duvar yalıtım uygulamaları da kendi arasında 4 çeşit olarak uygulanır.

Mantolamada uygulama türleri

• Duvarların Dış Yüzeyine Yapılan Isı Yalıtım Uygulamaları (Mantolama)
• Duvarların İç Yüzeyine Yapılan Isı Yalıtım Uygulamaları
• Çift Duvar Arası Isı Yalıtım Uygulamaları (Sandviç Duvar)
• Havalandırmalı Dış Duvar Yalıtım Uygulamaları (Giydirme Cephe Sistemi)
Dış duvar yalıtım uygulamasının binanın ilk yapım aşamasında uygulanması gerekmektedir.Bina yapımı tamamlandıktan sonra uygulanan mantolama sistemlerinin binaya yük olacağını unutmamalıyız.

Çünkü binalar statik hesaplamalara göre yapılmaktadır.Yapımı biten bir binaya sonradan eklenen yalıtım malzemesi ağırlığı ile uygulandığından dış cephe duvarında hasar meydana geldiği bir çok uygulamalarda görülmektedir ve sonradan yapılan yalıtımların enerji tasarrufuna hiçbir katkısı yoktur.

[dt_gallery_masonry image_border_radius=”4px” hover_animation=”scale_in” project_icon_color=”#ffffff” project_icon_border_width=”0px” loading_mode=”js_lazy_loading” include=”4904,4906,4903,4898,4902,4964,4893,4894,4889,4882,4869,4865,4806,3373,3372,3375,3365″]