"Temelden çatıya inşaat"

Tag: kocaelide mantolama firmaları

İç dış dekorasyon | Interior-exterior decoration

Mantolama uygulaması nasıl yapılır

Mantolama uygulaması nasıl yapılır, Mantolama yapılacak yüzey Sıvalı temiz Kuru ve sağlam olmalı.

zayıf ya da kabarmış kısımlar varsa kazılıp tamir harçları mala ile temizlenmelidir. cephede klima, panjur, kablo, Yağmur iniş boruları gibi detaylar varsa sökülmeli ve mantolama uygulama sonrası yerine montajı tekrar yapılmalıdır.

uygulama 5 ila 35 derece sıcaklık aralığında yapılmalı, direkt güneş, yağmur ve kuvvetli Rüzgar da uygulama yapılmamalıdır.

Çimento esaslı ısı yalıtım sistem yapıştırıcıları su ile karıştırılarak uygulamaya hazır hale getirilir. 25 kilogramlık paketler halinde bulunan yapıştırma harçlarını, hava şartlarına bağlı olarak yaklaşık 6-7 litre su koyularak düşük hızlı bir karıştırıcı ile yaklaşık 10 dakika karıştırılmalıdır.

Karıştırılan harç 35 dakika dinlendirilir ve tekrar karıştırılır, hazırlanan karışım hava şartlarına bağlı olarak 2 – 2,5 saat içerisinde tüketilmelidir.

Mantolama uygulaması nasıl yapılır

Mantolama sisteminin düzgün ilerlemesi için subasman profili ile başlanır, subasman profili nin kalınlığı kullanılacak şekilde EPS ısı yalıtım levhasının kalınlığına göre seçilir.

terazisinde yapılan subasman profilleri aralarında 0.5 -1 santimetre genleşme derzleri bırakılarak yüze sabitlenir. köşeler açılı olarak kesilir, EPS ısı yalıtım levhalarının iki türlü yapıştırma metodu vardır.

Bunlar çerçeveleme ve taraklama metodu olarak adlandırılır, uygulama yüzeyinin amacına uygun çerçeve oluşturacak biçimde levha kenarlarına 5 santimetre genişliğinde ve 45 derece açıyla yapıştırıcı sürülür.

levha içine 3 göbek yapıştırıcı sürülür. ısı yalıtım levhaları köşeden ve su basman üzerinden başlayarak yukarı doğru aralarda boşluk bırakılmadan ve derzleri en az 20 santimetre şaşırtmalı olarak, iç ve dış bölgelerde ise birbirlerinin üzerine bindirilerek yani kilitlemeli olarak uygulanır.

Mantolama uygulaması EPS ısı yalıtım levhaları ile nasıl yapılır

ısı Köprüsü oluşturmamak için yapıştırma harcının birleşim yerlerinden taşmamasına özen gösterilmelidir.

yüzey mastarlarında ise aynı işlem yalıtım levhasının yapıştıracak yüzeyine tamamen kaplayacak şekilde 10 x 10 milim taraklı mala ile yapılır.

yapılan işin düzgünlüğü zaman zaman mastar ve terazi ile kontrol edilir.  çatlamaları önlemek için pencere ve kapı boşlukları Denizlik kısmında Denizliğe göre kesilerek ve köşe bölgelerde tam levhadan uygun şeklinde keserek cephe yapıştırılır.

Bu sayede olası çatlamalarına önüne geçilir. EPS ısı yalıtım levhaları pencere iç Merkezi lerine dönülür.

buralarda ısı kaybı ve ve yoğuşma kaybı yaşanacağından, pencere doğraması kapatması için ısı yalıtım levhaları ince olarak ve 2 santimetre olarak uygulanır.

eski binalarda mantolama sonrası pencere denizlikleri yetersiz kalabilir, bu da yağmur suyunun sisteme zarar vermesine yol açabilir.

bunu önlemek için ya mevcut denizliğin üzerine ilave bir Denizlik yapıştırılır ya da ek Denizlik profil montajı ile sorun çözülür.

Mantolama uygulaması nasıl yapılır, harç uygulamasından sonra

Yapıştırma harcı tam olarak kuruduktan Yani yaklaşık 24 saat sonra dubelleme işlemine geçilir. tam kuruma olmadan dubelleme yapılırsa levhalar terazi ve Mastarından kaçar.

Dubelleme nin amacı EPS ısı yalıtım levhalarının, duvarın mekanik tespitinin sağlanarak ek bir tutulma emniyeti sağlamaktır. metrekareye 6 adet olarak uygulanır, bu uygulamada dubeller yapıştırma harcının olduğu alanlara getirilmeye çalışmamalıdır.

dubeller levha köşe birleşim noktalarında 1 adet ve levha ortasına 2 adet olarak uygulanır.

yüksek binalarda Rüzgar etkisinin en fazla olduğu köşe bölgelerde uygulama  8 – 10 Adet olarak yapılabilir.

dubel tipi ve boyu cephe Yapı malzemesine göre seçilmelidir.

matkap ucu kalınlığı dubel kalınlığı ile uyumlu olmalı ve açılan derinlik dübel boyundan 1 santimetre uzun olmalıdırki dubel ve duvar çivisi kolay ve doğru uygulansın.

iz gözükmemesi için yerine konulan dübellerin kafası çıkıntı yapmamalıdır. yerine çakılan dübellerin sağlamlığının kontrolü yapılarak, sağlam olmayan dubeller çıkarılmalıdır.

köşelerin kırılma riski sebebiyle cephe köşe noktalarına 15 santimetreden yakın dübel atılmamalıdır. sıva öncesi sıvanın gelebileceği Denizlik cam doğrama gibi alanlar maskeleme bandı ve koruyucu örtüler ile kapatılmalıdır.

25 kilogramlık sıva harcı hava şartlarına bağlı olarak yaklaşık 6,5 – 7 litre su koyularak düşük hızlı bir karıştırıcı ile yaklaşık 10 dakika karıştırılır.

karıştırılan harç 5 dakika dinlendirilir ve tekrar karıştırılarak Kullanıma hazır hale getirilir, hazırlanan karışım hava şartlarına bağlı olarak iki buçuk saat içerisinde tüketilmelidir.

bina ve boşluk köşelerine hem mukavemeti arttırmak, hem düzgün köşeleri elde etmek amaçlı olarak fileli köşe profilleri konur.

Gerek köşe profilleri, gerekse sıva filesi için önce sıva yüzey sürülmeli arkasından bu profillerin ve donatı filesi uygulaması yapılmalıdır.

Kocaeli, izmit, sakarya ve istanbul da bir çok mantolama taahhüt işlerini %100 müşteri memnuniyeti anlayışımız ile tamamladık ve teslim ettik.

Mantolama uygulaması nasıl yapılır, file, profil aşamaları

cepheye sıva sürmeden önce köşe profili ve filesini koyup üzerine sıva yapmak yanlış bir uygulamadır.

Donatı filesi pencere iç merkezlerine de dönülerek ayrıca boşluk köşe noktaları çatlama olasılığının yüksek olduğu alanlar olduğu için buralara 26 santimetre boyunda ek donatı filesi çapraz olarak olmalıdır.

10×10 milim taraklı mala yardımıyla yüzeye eşit miktarda sürülen sıva harcı kurumadan üzerine donatı filesi konur.

Donatı fideleri katlanmadan birbirinin üzerine yatayda ve düşeyde en az 10 santimetre bindirilecek şekilde ve yukarıdan başlayıp aşağıya doğru Sıvaya batırılır.

taraklı mala uygulaması ile bu şekilde tek katta 4 milim sıva kalınlığı sağlanarak doğru uygulama yapılmış olur. sıva yapılırken donatı filesinin yüzeye yakın olmasına dikkat edilmeli sıva tabakasının üçte biri kısmı file üzerinde kalacak şekilde uygulama yapılmalıdır.

Mantolama uygulaması nasıl yapılır, son aşamaları

Sıva işlemi bitince yaklaşık 48 saat beklenerek kuruması sağlanır. yüzeyi Raspa alınarak düzeltilir ve Astara hazır hale getirilir.

astarla Sıvalı yüzeye dekoratif kaplamanın artırılması ve dekoratif kaplamanın hızlı su kaybederek çatlaması önlenir.

astarın 12-24 saat arasında kurumasından sonra genellikle çimento esaslı veya hazır dekoratif kaplama ile son kat kaplama yapılır. çimento esaslı dekoratif kaplamalar 25 kilogramlık torbalar halindedir, Bir torba dekoratif kaplama ya Yaklaşık 28 litre su ilave edilerek 10 dakika karıştırılır.

sonra 5 dakika beklenir ve bir kez daha karıştırılarak uygulamaya hazır hale getirilir. dekoratif kaplama karışımı paslanmaz çelik mala ile düzgün bir şekilde yüzeye sürülür ve üzerindeki tanecik kalınlığında bir tabaka elde etmek için fazla malzeme yüzeyden sıyrılır.

uygulama üzerine homojen bir şekilde uygulanan dekoratif kaplama ya 10 dakika içinde desen verilmelidir. desen plastik mala yardımı ile ve dairesel hareketler yaparak verilir.

geniş alanlı yüzeylerde iz olmaması için yeterli sayıda işçi çalıştırılmalı, ders bitişleri ne ya da Detay köşelerine gelinceye kadar malzeme kurumadan kesintisiz sürülmesine ve uygulamanın bitirilmesine özen gösterilmelidir.

bu kaplamalarla mantolama sisteminin dayanımının artırılması, yüzeysel bozuklukların görünümünün azaltılması ve görsellik sağlanır.

çimento esaslı dekoratif kaplama beyaz renklidir, uygulama sonrasında boyanması gerekir, Normal şartlar altında kuruması için 24 saat beklenen dekoratif kaplama üzerine son kat boya 2 seferde yapılır.

her kat boya arasında 68 saat beklenmelidir, hazır dekoratif kaplama ise kendinden renklidir yapılması ile iş tamamlanmış olur.


Mantolama ısı yalıtım | Thermal insulation

Mantolama

Mantolama ve bina yalıtımları konusunda bir çok referansa sahip firmamız kurulduğu  günden bu zamana kadar bir çok binanın ısı yalıtım konusunda yalıtım, mantolama ve bakımlarını gerçekleştirmiştir.Mantolama ısı yalıtım

Uzuner inşaat mantolama konusunda binada karşılanacak farklı alternatifleride göz önünde bulundurmaktadır.
Örneğin tamamen tuğlalı bir binada yapılan mantolama sıvalı olan binaya göre daha etkin olabilmektedir.
Mantolama esnasında en son izmit te yaptığımız bir mantolama işinde ısı kaybını önleyici bir ek önlem alarak yalıtımı atı yönde yüzde seksen artırdık.

kocaeli izmit te Tamamen tuğla kaplı eski yapı bir binada yaptığımız bir işlemi şöyle sıralayalım;

  • Çatı izolasyonu
  • Çatı oluklarının tamiri yada çatı oluklarının değişimi
  • Kiremit değişimleri
  • Varsa veranda tamir
  • Çatı inişlerinin tekrar yapılanması
  • Merdiven boşluğundaki pencere tamirleri
  • Teras zemininin yalıtımı

Mantolama

Bu aşamalardan sonra yalıtım harcıastarlı bir şekilde sıvayı gönyeleyerek uyguladığımızda işçiliğin kalitesinide göz önünde bulundurursak, rüzgarın binaya vurma şiddetini minimuma indirmiş oluruz.

Yapılacak en önemli işlemlerden biride sıva filesinin uygulanmasıdır. Burada işlemi yaparken mutlaka bilinçli birinin işin gözetimine sahip olması gerekmektedir.

Asıl konu ısı levhaların (köpük) uygulaması. Bu uygulamada duvara çakılan dubel aralıkları 1m2 aralığını aşmamalıdır.

Uygulamayı yapan kişi veya kişiler genelde bu konuda m2 uzadıkça bu işlemi gereksiz görür fakat işin aslında en can alıcı kısmı dubellerdir.

Bina köşelerini iyi yalıttığınızı düşünürsek köşeliklerlede desteklersek mükemmel bir yalıtımın temelini oluşturmuş olursunuz.

Fakat uzuner inşaat olarak bizim tavsiyemiz piyasada pekte uygulanmayan membran uygulamasıdır. Bu uygulama işçilik ve malzeme maliyetini az artırabilir fakat yapıda insan oturacağını düşünürsek oldukça önemli olduğunu söylemeden geçemeyeceğiz.

Membran bina üst köşeleri, mantolamanın bittiği her köşe üst ve alt kısımlar, dönüşler dahil olmak üzere ısı levhalarının bitimlerine yarı beton alanına levhayı kapatacak şekilde ileve edilebilir.
Bu işlem yalıtımınızın ömrümü en az 5 yıl uzatacaktır.

Genelde yalıtımda aranan malzemenin özellikleri en başta fiyat olarak tanımlanıyor aslında bilinçli olmak hangi malzemenin nasıl bir etkisinin olduğunu bilmek işin fiyatını minimuma indirmiş olacaktır.

Sağlığınız bizim için çok önemlidir bu açıdan baktığımızda kocaeli de yaptığımız mantolama referanslarında olduğu gibi işin bitiminde memnuniyetle el sıkışmanın değerini çok iyi biliyoruz.

Sizin sağlıklı şekilde yaşamanızı sağlayacak yapıları inşaa etmek bizim görevimiz olduğundan, taleplerinizi bir telefonla bildirmeniz keşif, analiz talep ederek ufakta olsa bir sunum yapmamız işin sağlığı, süreci, maliyeti gibi sonuçlara daha iyi hizmet edecektir.

Uzuner inşaat olarak her geçen gün gelişen teknoloji ve inşaat sektöründe sadece kocaeli de web tasarım görselimizle ön plana çıkmak yerine web site tasarımı mızdaki video galerilerinide takip etmenizi tavsiye ederiz.

Mantolama sırasında inşaatta bulunan bir çok farklı kalemleride kendimiz imal ve montajını yapmış bulunuyoruz.

Mantolama ve ısı yalıtım konusunda kocaeli de mantolama şirketleri olarak izmit in en iyi mantolama şirketi olmayı hedefleyerek bu şekilde çalışmayı misyon belirledik.

Kullandığımız sıva filelerinin ham maddelerini dahi incelemeye alırız. Kullanılan ısı köpük levhalarının markası, sıva harcının kalitesi gibi bir çok konuda ele alınması gereken meteryaller var.
Kocaeli mantolama firmaları sıralamasında nerede olduğumuza bakmaksızın yapılan her ısı yalıtımın bizlere kocaelide ısı yalıtım işi olarak döneceğini biliyoruz.

Aynı zamanda ısı levhası hariç kocaeli söve imalat sektöründede atölyemiz görsellerine bakabilirsiniz. Köşeliklerden payanda imalatına, kartonpiyer imalatı, stropiyer imalatı, eps tavan kaplamaları, dış cephe kaplama malzemeleri imalatı gibi bir çok aksesuarın imalat ve uygulamasını yapıyoruz.

Söve imalatı konusunda uzun yollar kat eden firmamız söve imalat uygulama konusunda profesyonel bir yapıya sahiptir.

Mantolama ve ısı yalıtım işleriniz için profesyonellerle çalışın, sonradan pişman olmamak için mutlaka bize ulaşın.

 

[dt_gallery_masonry mode=”grid” loading_effect=”scale_up” image_border_radius=”2px” image_decoration=”shadow” shadow_color=”rgba(0,0,0,0.25)” show_zoom=”n” include=”3383,3437,3384,3373,3366,3363″]
Şimdi ara