Ev dekorasyonu

Bir evin iç dekorasyonu yapılırken öncelikle mekanı yaptırmak isteyen kişinin isteklerini ve zevklerini çok iyi algılamak gerekmektedir.

Evde yaşamını sürdürecek olan birey sevdiği renk ve malzemeleri tabi ki evinde görmek isteyecektir. Çünkü sadece bu şekilde memnuniyet elde edilebilir.

Bu yüzden belirlenen tarza uygun renk, doku, malzeme ve aydınlatma seçimi yapılır. Bu unsurların her birininin mekan üzerisinde çok büyük etkileri bulunmaktadır.

Ev dekorasyonu

Örneğin renk seçimi; her ne kadar kullanıcının zevkine göre şekillense de mekanın boyutuna dikkat edilerek tercih edilmesi gerekmektedir.

Dar ve küçük bir mekanı açık renklerle daha geniş ve ferah gösterebilirsiniz.Tabi bu açık rengi de kullanıcının zevkiyle orantılı bir şekilde belirlemelisiniz.
Diğer bir unsur olan malzeme seçimi iç mekanlarda tasarım algısını belirleyen en önemli unsurlardan biridir.Günümüzde piyasada o kadar çeşitli malzemeler bulunmaktadır ki bunların arasından tarzımıza uygun olanı seçmek gerçekten meşakkatli bir iş olmaktadır.

Örneğin evimizde ahşap dokulu masa veya duvar kaplama malzemesi kullanmak istiyoruz.Ahşap yapısı gereği dokulu bir malzemedir.

Ev dekorasyonunda uygulama seçenekleri

Bu doku seçim aşamasında size estetik bir görüntü sunabilir fakat uygulanma aşamasında mekandaki ahşap dokusu diğer bütün unsurlarla birleştiği zaman sizi rahatsız edecek duruma gelebilir.Bu tür durumlarda, mekanınızın gerçekte nasıl olacağını dekorasyondan sorumlu iç mimarınızdan 3d görüntüyle çok rahat bir şekilde görmeniz mümkün.

Bu da sizi yapılacak iş soncunda hayal kırıklığına uğratmaz. Mekanda kullanılacak aydınlatmaya gelecek olursak, aydınlatmalar yaşamınızı sürdürdüğünüz mekanlarda çok büyük önem taşımaktadır.

Örneğin tarzınıza uygun bir şekilde renk, doku ve malzeme seçiminizi yaptınız ve mekanınıza uyguladınız. Fakat yanlış seçimde bulundunuz ve aydınlatma mekanınızın dokularını ve renklerini çok farklı gösterdi.

Ev dekorasyonunda renk seçimi

Çünkü sıcak ve soğuk tonlarında farklı aydınlatmalar vardır. Mekanınızın geneline hakim olan renklere göre aydınlatma seçimi yapmanız sizin için doğru bir şeçim olacak ve mekanınızı olduğu gibi yansıtmanıza yardımcı olacaktır.
Genel olarak bahsettiğimiz unsurların mekandaki yansımalarından söz ettik.Ancak bütün unsurların fonksiyonel olması da çok önemlidir.

Örneğimizde mekanımızın duvarında ahşap paneller uygulamış olduğumuzu varsaymıştık ve ahşabın dokusu üzerinde durmuştuk.

Ahşapların bazı türleri dokusundan ötürü toz ve kir tutabilen dikenimsi yapıya sahiptir.Bu nedenle temizlenemezler.Bundan ziyade daha rahat temizlenebilen kaygan yapıdaki ahşapları tercih etmek sizin açınızdan daha uygun olacaktır.

[dt_gallery_masonry image_border_radius=”3px” project_icon_color=”#ffffff” project_icon_border_width=”0px” loading_mode=”js_lazy_loading” include=”5429,5428,5427,5426,5425,5432,5433,5435,5434,5430,5431,5424,5423″]