Kat Karşılığında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kat Karşılığında Dikkat Edilmesi Gerekenler; Kocaeli de özellikle son yıllarda birçok arsa sahibi arsasını satmak yerine arsası üzerinde yapılacak inşa edilen yapıdan belli bir miktarını almak, onu satarak veyahut kiralayarak gelir elde etmek üzerinde planlamalar yapılıyor.
Bizimde de şahit olduğumuz bazı olaylar oldu, bu da tabii ki arsa sahiplerine anlatmamız gerekiyor ve onların da dikkat etmesi gerekiyor.

Kat Karşılığı İŞLERDE YAPILMASI GEREKENLER

Arsa sahipleri Öncelikle yüzdeye çok dikkat ediyorlar, yapılan en büyük hata Bu.

bir gayrimenkul firması geliyor bu arsaya yapılan yapıdan size yüzde yirmi vereceğim 40 vereceğim diye biliyori diğeri gelip 50 vereceğim diye biliyor.

Arsa sahipleri sadece yüzdeye bakıyorlar bu çok büyük bir hata.
Üzerine yapılacak projenin Ne olduğu Çok önemli. bir konut yapılacaksa, Konut Projesi ise satılabilirmi, tahmini satış fiyatı ne olacak, yapılan proje gerçekten alıcıya hitap ediyor mu.

Kat Karşılığında projenin değerinin belirlenmesi

bİr proje düşünün, geldi inşaat firması arsa sahibi olarak size dedi ki ben bu yaptığım yapının gelirin yüzde ellisini size vereceğim ama orası 5 yıl satılmadı.

bekliyorsunuz ve satılmıyor hatalı bir proje, hatalı fiyatlandırma ve alıcı yok. %50 den ziyade akıllı bir projeden %45 almak, 40 almak sizin için daha karlı olabilir.
o yüzden kat karşılığı arsanızı vermek istiyorsanız, Öncelikle karşıdaki firmayı çok iyi tanıyın.

çok iyi araştırın, kim olduklarına bakın gerekirse bankadan o firmaları sorgulayın, yapacakları projenin detaylarını isteyin ve o projeyi iyi bir gayrimenkul danışmanı ile birlikte değerlendirin.

Kat Karşılığında satılma orantısı

O projenin satılık satılamayacağı konusunda gayrimenkul danışmanı size bilgi verecektir.

Sonrasında bütün detayları Gördükten ve her DETAYI yaptıktan sonra yüzde olarak bu alternatiflerden en iyi ve size hangisi daha uygun geliyorsa o firma ile birlikte yolunuza devam edin.
Kat karşılığı sözleşmesi Yine bu konu hakkında bizim dikkat etmemiz gereken detaylardan bir tanesi.

Arsa sahibi iseniz ve kat karşılığında anlaşıyorsanız inşaat firması ile çok detaylı bir sözleşme yapmanızı ben tavsiye ediyorum.

Kat Karşılığında sözleşme ve uzmanlık

Söz konusu Bu sözleşmeyi yine uzman bir gayrimenkul danışmanı ve Avukat eşliğinde yapmanızı tavsiye ediyorum.

Sözleşmede yapılacak projenin bütün detayları, teslim tarihleri, teslim edilmediği durumda giderilecek mağduriyeti kimler tarafından nasıl giderileceği gibi konuları detaylı bir şekilde bu sözleşmede mutlaka yazmanız gerekir.