Söve yalıtım fugalı mantolama

Söve yalıtım fugalı mantolama; Dış cephe kaplama sistemi olarak geliştirilen dekoratif fugalı mantolama panelleri özel geliştirilmiş tasarımlar olup 26 dansite strafor dan üretilmektedir.

birçok farklı çeşidi bulunan dekoratif mantolama panelleri nin muadillerinden en belirgin özelliği üretim aşamasında açılmış özel zemine tutucu kanal yerleridir.
Ürünün dış kısmı Fabrika ortamında basınçlı makinesi bağlama yöntemi ile üretilmektedir.

Dış etkenlere karşı dayanıklı kaplaması sayesinde, yerine montajı yapıldıktan sonra ayrı bir kaplamaya ihtiyacı olmayan bir yalıtım sistemidir.

Her türlü yapılarda esnekliği sayesinde oval zeminlerde özel bir işlem yapılmadan güvenle kullanılmaktadır.
panellerin önceden hazırlanmış olması sayesinde mükemmel işçiliğiyle görsellik ön plana çıkmaktadır. her mevsim koşullarına uygun olup binanın ömrü kadar ömrü vardır.

hızlı uygulanarak işçilikte zaman tasarrufu sağlamaktadır.

Söve yalıtım fugalı mantolama uygulaması

özellikle eski binalara yapılacak olan uygulamaların yapısal özellikleri fugalı dekoratif mantolama sisteminin şartlarına uyarlanmalıdır.
Zeminde çatlamış kabarmış sökülmeye yüz tutmuş sıva, boya kaplama vesaire varsa bunlar ıspatula veya çekiç vasıtasıyla temizlenerek sağlam zemin elde edilmelidir.

zeminde bulunan kaplamanın temizleme işlemi yapılamıyorsa yüzeyde çeltikleme yöntemi ile Metrekare başına minimum %30 oranında ana yüzeye ulaşılarak tutunma oranı artırılmalıdır.
Ayrıca Metrekare başına ortalama 6 adet başlıklı dübel uygulaması yapılmalıdır.

Söve yalıtım fugalı mantolama da önerilmeyen detaylar

Yeni cephelerde en az kaba sıva olmalıdır kaba sıva yapılmamış Tuğla, gazbeton ve benzeri cepheler ve uygulama önerilmez.
Kaba sıvalı cephelerde ürünün üretimi esnasında açılan özel tutucu kanallar sayesinde yüksekliği 8 kata kadar olan binalarda sabitleyici dubel sayısı azalmaktadır.

ancak sekiz kat ve Üstü binalarda dübelleme yöntemi önerilmektedir.

Uygulama yapılacak cephe her türlü Kir ve kalıntılardan arındırılmalıdır. yüzey düzgünlüğü Mastar veya ip vasıtasıyla dikey ve yatay olarak kontrol edilmelidir.

Eğer 1 santimetreyi geçen boşluklar varsa bunlar sıvayla önceden düzeltilmeli yüzeyde tümsekler varsa bunlarda çekiç ve ıspatula yardımıyla düzleştirilmelidir.
uygulama yapılacak hava ve yüzey sıcaklığı 7 santigrat ile 35 santigrat arasında olmalıdır ve uygulamayı takip eden ilk 24 saat içersinde bu değerler arasında kalmalıdır.

Uzuner inşaat kocaeli dahil bir çok ilde mantolama hizmetini yalıtım esaslı vererek teslim etmektedir. Fugalı mantolamanın asıl önemli tarafının estetiğin ön plana daha rahat çıkmasıdır.

Her mantolama taahhüt işi bizim için bir proje niteliğindedir.

Söve yalıtım fugalı mantolama uygulama detayı

Isı yalıtım levha yapıştırıcısı bir kovanın içine alınıp mikser yardımıyla 1/4 oranında su ile karıştırılır. dekoratif mantolama panellerinin uygulanacak kısmın ölçüsüne göre metre kalem ve testere yardımıyla kesilir.

Plakanın katlamasız olan arka kısmına kıvamına getirilmiş yapıştırma harcı taraklı mala kullanılarak ortalama 5 ila 7 milimetre kalınlıkta olacak şekilde 1 metrekarelik plakaya yaklaşık 5 kilogram civarında uygulanmalı.

ÖBekleme sistemi ile yapılan uygulamalar tavsiye edilmemektedir .

En alt Zemine uyguladığımız plakalarda su terazisi ya da özel Optik cihazlar vasıtasıyla aldığımız kot ölçüsüne uygun uygulama yapılmalıdır.
plaka yerine monte edildikten sonra sağa sola hareket ettirilerek yapıştırıcının yüzeydeki gözeneklere nüfuz etmesi sağlanmalıdır.
Plakalar Mastar yardımıyla şakül ve terazisini alınır, kesinlikle el yada Yumrukla müdahale edilememelidir.
Aksi takdirde plakanın üzerinde yumrular veya parmak izleri oluşacak, Bunlar boyadan sonra yüzeyde görülecektir.

Kocaeli izmit merkezli firmamız fugalı mantolama konusunda referanslı firmadır.

izmitte söve ve fugalı mantolama alanında imalat yapısına sahipiz.

Söve yalıtım fugalı mantolama da sabitleme aşaması

Ürünlerin dubel vasıtası ile Sabitlenme aşaması;
bu aşamaya geçilebilmesi için ısı yalıtım levha yapıştırıcısının tam kuruması için bir gün beklenilmelidir.
dübelleme işlemi için gerekli ekipmanlar lastik dübel, havşa başlıklı matkap ucu, çekiç gibi tercih edeceğimiz sabitleme ekipmanı, dekoratif mantolama plakasının kalınlığına bağlı olacaktır.
3 santimetre plakaya için onluk, 4 santimetre plaka için 12’lik, 5 santimetre plaka için 15 lik, plastik özel başlıklı dübel kullanılacaktır.
matkap ucuna takılmış Punch yardımıyla plaka üzerine dübel için delik açacaktır. açılan deliklerin içerisine dubel ve ip sabitleme ekipmanı yerleştirilir.
bu yerleştirme sonucunda dekoratif mantolama plakasının üzerinde sabitleme ekipmanın 0,5 santim içeriye gömülmüş şekilde kalmalıdır.
40 santim aralıklarla uygulanmalıdır. akabinde de tamir macunu dubellerin üzerine yoğun bir şekilde sürülerek iki kez farklı zamanlarda yoklama yaparak sonradan oluşacak çökmeler önlenmiş olur.
2. yoklama sırasında sürülen ek tamir macunu, ürünün kendi parçası ile kısa dairesel hareketlerle perdahlanarak orijinal görüntü elde edilerekdubel izleri kaybedilmiş olur.

Söve uygulaması;

Seçilen pencere modeline göre ürün tespitinde bulunurken, gözden kaçırılmaması gereken önemli detaylar şöyledir.
Öncelikle pencerenin içten içe yani soldan sağa ve yukarıdan aşağıya ölçüleri metre vasıtasıyla ölçülür Bu ölçümler esnasında pencere merkezlerini yapılacak uygulamanın Payı unutulmamalıdır. Pencereden edindiğimiz ölçüler doğrultusunda pencere tacı Gönye ve Testere vasıtasıyla 45 derece açılı kesimlerle gönyeleri kesilir.
modelin arka EPS kısmına ısı yalıtım levha yapıştırıcısı modelin genişlik ebatları na ve ağırlığına yeterli gelecek şekilde sürülü.r

Söve yalıtım fugalı mantolama

Model yerine olduktan sonra Mastar yardımı ile düzgünlüğüne bakılırken sağa ve sola hareketlerle yapıştırıcının yayılması sağlanır. Terazisine ve ölçüsüne getirilen model paslanmaz çivi ile sabitlenir.
Böylece söveler hem mekanik, hem de kimyasal yollarla zemine monte edilmiş olur.
kenar söveler taşla Denizlik arasında kalan kısmının ölçüsüne göre kesilir, ve aynı yapıştırma yöntemleri kullanılarak uygulanır.
Burada da pencerenin yan merkezlerine yapılacak olan uygulama ölçüsü kadar söveler Pencereye doğru kaydırılır.
Denizlik modeli uygulaması taç modeli ile benzerlik göstermektedir.
Aynı şekilde kenar gönye kesimleri yapılır aynı yöntemlerle yapıştırılır.

Köşe profili kilit taşı gibi süsleme malzemeleri ile estetik bir görünüm kazanır.

 

söve Rütuj uygulaması

Öncelikle birleşim noktalarında uyguladığımız ve yüzeye taşan poliüretan köpükler falçata yardımıyla temizlenir.
tamir harcı tüm birleşim noktalarına, dübel başlarına ve ek yerlerine sürülecek ve spatula yardımıyla zemine ve modelin yapısına uygun şekilde tesviye uygulanabilir.
kuruduktan sonra zımpara yapılan yüzeye tamir harcı ile iki kez sonlama yapılacaktır.
Böylelikle Ek yeri birleşimi ve, dubelleme noktaları yüzey kaplaması ile aynı kaplamaya sahip olacaktır.
Bu aşamadan sonra yüzey boyaya uygun hale gelecektir.

Astar boya uygulaması

1.sınıf dış cephe dolgulu Astar boyaya ürünler hiç boşluk kalmaksızın boya rulosu da kestirme fırçalar yardımı ile boyanacaktır.
Astar boya uygulamasında metrekareye yaklaşık olarak 340 ila 400 gram boya uygulanacaktır.
hava yağış gösteriyorsa boya için uygun hava koşulları beklenmelidir.

Astar boyanın ardından Yine bir gün süreyle Cephe tam kuruma için dinlendirilmelidir.
Bu aşamadan sonra dış cephe elastik veya grenli tekstüre boya ile son kat boya işlemi yapılacaktır.
kurumuş Astar boya yüzeyi üzerine yaklaşık Metre Kareye 0.8 kilogram gelecek şekilde uygun görülen renkteki boya kovası içerisinde iyice karıştırıldıktan sonra su ilavesi yapılmadan kristalli Mercan rulo ve Kristalli parmak Mercan ruloyla uygulanmalıdır.
bu uygulamada dikkat gereken en önemli nokta sadece tek yönden uygulanmasıdır.
bir gün süreli kurmanın ardından cephe Kullanıma hazır hale gelecektir.